Modele równań strukturalnych (analiza ścieżek / SEM )

Posted on

Modele równań strukturalnych (analiza ścieżek / SEM ) – Metoda równań strukturalnych ma swoich zwolenników i krytyków ponieważ posiada bardzo wiele zalet oraz równie wiele wad. Modelowanie równań strukturalnych zawsze rozpoczyna się od poznania podstaw teoretycznych, tylko na podstawie teorii lub różnych jej wariantów można budować model. Do jego budowy niezbędne są wskazówki jakie daje teoria lub bardzo silna intuicja, bez poznania tych wskazań można zbudować model wyjaśniający dopasowany do danych ale mający niewiele wspólnego z rzeczywistością.

W skrócie, analiza równań strukturalnych zwana też analizą ścieżek daje wgląd w badane zjawisko w jego bardzo zaawansowanym wydaniu. Dzięki zaplanowaniu korelacji w równaniu między zmiennymi wyjaśniającymi, które jednocześnie wpływają na zmienną wyjaśnianą można dojrzeć osobliwy wpływ/korelację każdej zmiennej. Nie mniej jednak przy modelowaniu równań strukturalnych trzeba przygotować się na alternatywne scenariusze planowania ścieżek korelacji/wpływów. Nie zawsze teoria przez, którą patrzymy na naturę jak taka jak dane uzyskane z badania. Dlatego warto przygotować odrobinę zmienione struktury korelacji/wpływów by móc porównywać modele pod względem dobroci dopasowania do danych oraz wyjaśnionej interesującej zmienności.

Dzięki analizie ścieżkowej można badać strukturę testów psychologicznych. W tej odsłonie jest to metoda konfirmacyjna, która potwierdza założenia o strukturze czynnikowej walidowanego testu oraz pozwala na budowanie alternatywnych jego wersji by wybrać ten najlepiej dopasowany do danych.

Analiza statystyczna to analiza czynnikowa

Analiza czynnikowa

Biostatystyka. Analiza danych statytsycznych w mdycynie

Analiza statystyczna danych w ankietach Warszawa Gdańsk Wrocław Kraków Poznań