Przekształcenia danych. Co to takiego ? Wprowadzenie.

Posted on Posted in Bez kategorii

meto1

Przekształcanie danych jest nieuniknionym etapem modelowania predykcyjnego w przemysłowej statystycznej analizie danych. Solidnego modelu predykcyjnego nie można zbudować tylko dzięki algorytmom uczenia maszynowego. Dopiero w momencie zrozumienia problemu biznesowego i przekształceniu go na rozwiązanie analityczne ( dzięki manipulacjom i przekształceniom danych ) możemy zweryfikować nasze intuicje i spostrzeżenia.

Wśród kilku etapów budowy modelu, większość czasu spędza się w zrozumieniu danych wejściowych ( źródłowych ) przy jednoczesnym wykonywaniu niezbędnych manipulacji na danych.

Czym jest manipulowanie danymi ?

Manipulowanie danymi jest potocznie zwane statystyczną eksploracją danych. Jest to zbiór procedur statystycznych lub matematycznych  wykonywanych na zbiorach danych mających na celu zwiększenie dokładności i precyzji w statystycznym rozwiązywaniu problemów weryfikacji hipotez, przewidywań i klasyfikacji.

Proces gromadzenia danych może mieć wiele luk i posiadać mnóstwo błędów. Istnieją różne czynniki niekontrolowane, które prowadzą do nieścisłości w danych, takich jak sytuacja psychologiczna respondentów, osobiste uprzedzenia lub różnice w odczytach ( błędy maszyn ).

Łagodzenie tych nieścisłości, czyli wykonywanie różnych manipulacji na danych statystycznych prowadzi do uzyskania  jak największej z możliwych dokładności analiz statystycznych w badaniach i modelowaniu przemysłowym.

p.s. Nie ma dobrych i złych sposobów manipulowania danymi. W zależności od problemu różne sposoby obróbki danych i procedury statystyczne są pożądane. Tylko odpowiednie ich połączenie z danymi wejściowymi daje cenne efekty.

 

2 thoughts on “Przekształcenia danych. Co to takiego ? Wprowadzenie.

  1. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

Comments are closed.